Amphenol Industrial PT01SE-16-26P(476)
PT01SE-16-26P(476) picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-16-26P(476)
Brief Description
CONN RCPT 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01SE-16-26P(476).pdf
Availability of PT01SE-16-26P(476)
QUANTITY
PT01SE-16-26P(476) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-16-26P(476)
Internal Part NumberEIS-PT01SE-16-26P(476)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-16-26P(476)
Related LinksPT01SE-16, PT01SE-16-26P(476) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-16-26P(476) Details Description
Related parts for PT01SE-16-26P(476)
CONN RECEPT 4POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
IC MPU I186 16MHZ 80SQFP datasheet.pdf
DIODE VAR CAPACITANCE SOT23-3 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP FILM 17.5UF 10% 370VAC QC datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC 1.5KE datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINCLP 50OHM 100C datasheet.pdf