Vishay/Dale RWR78S5111FRB12
RWR78S5111FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S5111FRB12
Brief Description
RES 5.11K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S5111FRB12.pdf
Availability of RWR78S5111FRB12
QUANTITY
RWR78S5111FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S5111FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S5111FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S5111FRB12
Related LinksRWR78S5, RWR78S5111FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S5111FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S5111FRB12
INVERTER 700V FOR CCFL LAMP datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT T/H 15AU datasheet.pdf
IC SYNNTHESIZE 6LVPECL 32-VFQFPN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 374 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GASKET BECU 8.1X37.57MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 410MW SOD123 datasheet.pdf