Amphenol Industrial PT01SE-20-39P(SR)
PT01SE-20-39P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-20-39P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 39POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01SE-20-39P(SR).pdf
Availability of PT01SE-20-39P(SR)
QUANTITY
PT01SE-20-39P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-20-39P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01SE-20-39P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-20-39P(SR)
Related LinksPT01SE-2, PT01SE-20-39P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-20-39P(SR) Details Description
Related parts for PT01SE-20-39P(SR)
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
IC TEMP SWTCH OPEN DRAIN SOT23A5 datasheet.pdf
FUSE CERM 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 6POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 144POS GOLD datasheet.pdf