Amphenol Industrial PT01SE-24-61P(SR)
PT01SE-24-61P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-24-61P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01SE-24-61P(SR).pdf
Availability of PT01SE-24-61P(SR)
QUANTITY
PT01SE-24-61P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-24-61P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01SE-24-61P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-24-61P(SR)
Related LinksPT01SE-2, PT01SE-24-61P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-24-61P(SR) Details Description
Related parts for PT01SE-24-61P(SR)
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 700MA 370 MOHM datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HP2011-021LM, 2 N/C + 1 N/O, M16 datasheet.pdf
LIGHT BAR 630NM RED 8.89X3.81MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 9C S /33 10CR 36" datasheet.pdf