Amphenol Industrial PT01SE-24-61S(SR)
PT01SE-24-61S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-24-61S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01SE-24-61S(SR).pdf
Availability of PT01SE-24-61S(SR)
QUANTITY
PT01SE-24-61S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-24-61S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01SE-24-61S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-24-61S(SR)
Related LinksPT01SE-2, PT01SE-24-61S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-24-61S(SR) Details Description
Related parts for PT01SE-24-61S(SR)
CONV DC-DC 5W 12VIN 15VOUT DUAL datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 25MA 20V datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 100NS 165FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf