Amphenol Industrial PT01SP-14-19P(SR)
PT01SP-14-19P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01SP-14-19P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01SP-14-19P(SR).pdf
Availability of PT01SP-14-19P(SR)
QUANTITY
PT01SP-14-19P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SP-14-19P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01SP-14-19P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SP-14-19P(SR)
Related LinksPT01SP-1, PT01SP-14-19P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SP-14-19P(SR) Details Description
Related parts for PT01SP-14-19P(SR)
IC VREF SERIES ADJ 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 512K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 47MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TRIM 2-9PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.068 UF 10% 1600VDC datasheet.pdf