Amphenol Industrial PT01SP-22-55P
PT01SP-22-55P picture photo
Mfg. Part Number
PT01SP-22-55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01SP-22-55P.pdf
Availability of PT01SP-22-55P
QUANTITY
PT01SP-22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SP-22-55P
Internal Part NumberEIS-PT01SP-22-55P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SP-22-55P
Related LinksPT01SP, PT01SP-22-55P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SP-22-55P Details Description
Related parts for PT01SP-22-55P
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC RCVR RS422 QUAD DIFF 3ST 16SO datasheet.pdf
CAP 80MF 3.3V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 220 OHM 20SOIC datasheet.pdf