Amphenol Industrial PT01W-14-15S
PT01W-14-15S picture photo
Mfg. Part Number
PT01W-14-15S
Brief Description
CONN RCPT 15POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01W-14-15S.pdf
Availability of PT01W-14-15S
QUANTITY
PT01W-14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01W-14-15S
Internal Part NumberEIS-PT01W-14-15S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01W-14-15S
Related LinksPT01W-, PT01W-14-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01W-14-15S Details Description
Related parts for PT01W-14-15S
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 72MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT RA M8 datasheet.pdf
4X4 20GA TERM F/BACK MO datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf