Amphenol Industrial PT01W-20-16P
PT01W-20-16P picture photo
Mfg. Part Number
PT01W-20-16P
Brief Description
CONN RCPT 16POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01W-20-16P.pdf
Availability of PT01W-20-16P
QUANTITY
PT01W-20-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01W-20-16P
Internal Part NumberEIS-PT01W-20-16P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01W-20-16P
Related LinksPT01W-, PT01W-20-16P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01W-20-16P Details Description
Related parts for PT01W-20-16P
CAP THIN FILM 27PF 100V 1210 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
PET 1 1/4" BLACK 50' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1W LEADS datasheet.pdf