Amphenol Industrial PT02A-10-6S(023)
PT02A-10-6S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-10-6S(023)
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02A-10-6S(023).pdf
Availability of PT02A-10-6S(023)
QUANTITY
PT02A-10-6S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-10-6S(023)
Internal Part NumberEIS-PT02A-10-6S(023)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-10-6S(023)
Related LinksPT02A-10, PT02A-10-6S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-10-6S(023) Details Description
Related parts for PT02A-10-6S(023)
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.6K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
6170 APPLIANCE INLET 10A 70C datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf