Amphenol Industrial PT02A-12-10P(025)
PT02A-12-10P(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-12-10P(025)
Brief Description
CONN RECEPT 10POS W/PINS SOLDER
Datasheet Download
PT02A-12-10P(025).pdf
Availability of PT02A-12-10P(025)
QUANTITY
PT02A-12-10P(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-12-10P(025)
Internal Part NumberEIS-PT02A-12-10P(025)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-12-10P(025)
Related LinksPT02A-12, PT02A-12-10P(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-12-10P(025) Details Description
Related parts for PT02A-12-10P(025)
FIXED IND 68UH 1.3A 168 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
10P10C VERTICAL RMK4 KEYING datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 1.8V +/-12V 200W datasheet.pdf