Amphenol Industrial PT02A-12-10S(011)
PT02A-12-10S(011) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-12-10S(011)
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02A-12-10S(011).pdf
Availability of PT02A-12-10S(011)
QUANTITY
PT02A-12-10S(011) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-12-10S(011)
Internal Part NumberEIS-PT02A-12-10S(011)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishSilver, Chromate Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-12-10S(011)
Related LinksPT02A-12, PT02A-12-10S(011) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-12-10S(011) Details Description
Related parts for PT02A-12-10S(011)
IC OPAMP VFB 240MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223-3 datasheet.pdf
IC 4-16 LINE DECOD/DEMUX 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 96.3VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC CLK GEN EEPROM PROGR 28TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf