Vishay/Dale RN55E1004FRE6
RN55E1004FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1004FRE6
Brief Description
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1004FRE6.pdf
Availability of RN55E1004FRE6
QUANTITY
RN55E1004FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1004FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1004FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1004FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1004FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1004FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1004FRE6
DSUB CABLE - CFM15G/AE15G/CFM15G datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 40W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CLEAN & STRIP UNITIZED WHEEL 7S datasheet.pdf
HANDHELD OTDR datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1200V 132A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 62POS JAM NUT PIN datasheet.pdf