Amphenol Industrial PT02A-12-4P(025)
PT02A-12-4P(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-12-4P(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-12-4P(025).pdf
Availability of PT02A-12-4P(025)
QUANTITY
PT02A-12-4P(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-12-4P(025)
Internal Part NumberEIS-PT02A-12-4P(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert12-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-12-4P(025)
Related LinksPT02A-12, PT02A-12-4P(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-12-4P(025) Details Description
Related parts for PT02A-12-4P(025)
PATCHCORD SGL 3COND YELLOW 8FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/8-48" BLACK datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 5POS ORG datasheet.pdf
SL 5.08HC/16/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
IC DGTL PWR CTRLR 40WQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf