Amphenol Industrial PT02A-14-18P(025)
PT02A-14-18P(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-14-18P(025)
Brief Description
CONN RECEPT 18POS W/PINS SOLDER
Datasheet Download
PT02A-14-18P(025).pdf
Availability of PT02A-14-18P(025)
QUANTITY
PT02A-14-18P(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-14-18P(025)
Internal Part NumberEIS-PT02A-14-18P(025)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-14-18P(025)
Related LinksPT02A-14, PT02A-14-18P(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-14-18P(025) Details Description
Related parts for PT02A-14-18P(025)
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC COMP OPENDRN 1.6V SNGL 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 1.87K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 102VC P600 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 290MA 1.5 OHM datasheet.pdf