Amphenol Industrial PT02A-16-8P(001)
PT02A-16-8P(001) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-16-8P(001)
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-16-8P(001).pdf
Availability of PT02A-16-8P(001)
QUANTITY
PT02A-16-8P(001) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-16-8P(001)
Internal Part NumberEIS-PT02A-16-8P(001)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Bright Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-16-8P(001)
Related LinksPT02A-16, PT02A-16-8P(001) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-16-8P(001) Details Description
Related parts for PT02A-16-8P(001)
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DSI SLAVE SENSOR 16-SOIC datasheet.pdf
FERRITE BEAD 250 OHM 4A SMD 2220 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 90A 24V datasheet.pdf
CABLE STR FMAL-STR FMAL 5POS 12' datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.288MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DDR3 SMT datasheet.pdf
AMPLIMITE,RCPT,ASY,RA,90,4 datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf