Amphenol Industrial PT02A-18-11P(023)
PT02A-18-11P(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-18-11P(023)
Brief Description
CONN RCPT 11POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-18-11P(023).pdf
Availability of PT02A-18-11P(023)
QUANTITY
PT02A-18-11P(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-18-11P(023)
Internal Part NumberEIS-PT02A-18-11P(023)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-18-11P(023)
Related LinksPT02A-18, PT02A-18-11P(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-18-11P(023) Details Description
Related parts for PT02A-18-11P(023)
CAP ALUM 33UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
HOSE SYS 1/2 PIPE SEGMENT 4.25" datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 6.80K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 150K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 30 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf