Amphenol Industrial PT02A-18-11S
PT02A-18-11S picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-18-11S
Brief Description
CONN RCPT 11 POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
PT02A-18-11S.pdf
Availability of PT02A-18-11S
QUANTITY
PT02A-18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-18-11S
Internal Part NumberEIS-PT02A-18-11S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C