Vishay/Dale RWR80N51R1FRS73
RWR80N51R1FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N51R1FRS73
Brief Description
RES 51.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N51R1FRS73.pdf
Availability of RWR80N51R1FRS73
QUANTITY
RWR80N51R1FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N51R1FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N51R1FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N51R1FRS73
Related LinksRWR80N5, RWR80N51R1FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N51R1FRS73 Details Description
Related parts for RWR80N51R1FRS73
IC MOTOR DRIVER PAR SIP10 datasheet.pdf
SSD 24GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 258K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC ROSA 10G APD F10026 FLEX datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf