Amphenol Industrial PT02A-20-39PY
PT02A-20-39PY picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-20-39PY
Brief Description
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-20-39PY.pdf
Availability of PT02A-20-39PY
QUANTITY
PT02A-20-39PY Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-20-39PY
Internal Part NumberEIS-PT02A-20-39PY
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-20-39PY
Related LinksPT02A-, PT02A-20-39PY Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-20-39PY Details Description
Related parts for PT02A-20-39PY
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 15A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.7A 124 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10B OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR BOX W/OUT LED datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf