Amphenol Industrial PT02A-22-34P
PT02A-22-34P picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-22-34P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 34POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-22-34P.pdf
Availability of PT02A-22-34P
QUANTITY
PT02A-22-34P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-22-34P
Internal Part NumberEIS-PT02A-22-34P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions34
Shell Size - Insert22-34
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-22-34P
Related LinksPT02A-, PT02A-22-34P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-22-34P Details Description
Related parts for PT02A-22-34P
RES SMD 270K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 32DL POS .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.6A SOT-23 datasheet.pdf
TOOL DIE MIN COAXICON 22-24AWG datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 10POS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.2A 62 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 160 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC MOD REG CVCC 36V 5A 81BGA datasheet.pdf