Amphenol Industrial PT02A-22-55SX
PT02A-22-55SX picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-22-55SX
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02A-22-55SX.pdf
Availability of PT02A-22-55SX
QUANTITY
PT02A-22-55SX Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-22-55SX
Internal Part NumberEIS-PT02A-22-55SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-22-55SX
Related LinksPT02A-, PT02A-22-55SX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-22-55SX Details Description
Related parts for PT02A-22-55SX
DUCT WIRE SLOT PVC ADH WHITE 3" datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK HEADER STR datasheet.pdf
IC LEVEL XLATOR 2BIT DUAL 10QFN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf