Amphenol Industrial PT02A12-14S
PT02A12-14S picture photo
Mfg. Part Number
PT02A12-14S
Brief Description
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
PT02A12-14S.pdf
Availability of PT02A12-14S
QUANTITY
PT02A12-14S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A12-14S
Internal Part NumberEIS-PT02A12-14S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert12-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A12-14S
Related LinksPT02A, PT02A12-14S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A12-14S Details Description
Related parts for PT02A12-14S
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 15V datasheet.pdf
IC DEMODULATR QUAD 1K MHZ 20SSO datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 6P6C TO 6P6C datasheet.pdf
IC LIU T1/J1 5V 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 400A SOT227 datasheet.pdf