Amphenol Industrial PT02C-12-10PW
PT02C-12-10PW picture photo
Mfg. Part Number
PT02C-12-10PW
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02C-12-10PW.pdf
Availability of PT02C-12-10PW
QUANTITY
PT02C-12-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02C-12-10PW
Internal Part NumberEIS-PT02C-12-10PW
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02C-12-10PW
Related LinksPT02C-, PT02C-12-10PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02C-12-10PW Details Description
Related parts for PT02C-12-10PW
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO H.FL JACK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ20 PG21 datasheet.pdf
MKP 2.5UF 5% 1000VDC DRAWING T4 datasheet.pdf
INDUCTOR PBC datasheet.pdf
4700UF 50V 35X25 datasheet.pdf