Amphenol Industrial PT02C-24-61P
PT02C-24-61P picture photo
Mfg. Part Number
PT02C-24-61P
Brief Description
CONN RCPT 61POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02C-24-61P.pdf
Availability of PT02C-24-61P
QUANTITY
PT02C-24-61P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02C-24-61P
Internal Part NumberEIS-PT02C-24-61P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02C-24-61P
Related LinksPT02C-, PT02C-24-61P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02C-24-61P Details Description
Related parts for PT02C-24-61P
CONN HEADER VERT .100 20POS 15AU datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 2K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
SATA BASED COMPACT FLASH ADAPTOR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
EXT PWRD BRDBRD 3060 TIE-POINTS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 5SOT23 datasheet.pdf