Amphenol Industrial PT02E-10-5S(023)
PT02E-10-5S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-10-5S(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-10-5S(023).pdf
Availability of PT02E-10-5S(023)
QUANTITY
PT02E-10-5S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-10-5S(023)
Internal Part NumberEIS-PT02E-10-5S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-10-5S(023)
Related LinksPT02E-10, PT02E-10-5S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-10-5S(023) Details Description
Related parts for PT02E-10-5S(023)
SWITCHLOCK SP 4A 2POS BLACK datasheet.pdf
IGBT 600V 63A 203W TO247 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2X10MH 1.0A SMD datasheet.pdf
RES 18.0K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC MCU ARM7 32KB FLASH 144LFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS CABLE PIN datasheet.pdf