Amphenol Industrial PT02E-12-10S(025)
PT02E-12-10S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-12-10S(025)
Brief Description
CONN RECEPT 10POS W/SOCKT SOLDER
Datasheet Download
PT02E-12-10S(025).pdf
Availability of PT02E-12-10S(025)
QUANTITY
PT02E-12-10S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-12-10S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02E-12-10S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-12-10S(025)
Related LinksPT02E-12, PT02E-12-10S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-12-10S(025) Details Description
Related parts for PT02E-12-10S(025)
RES 240 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT RT ANG 4POS 2MM TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
B/S II DR POL datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M4 datasheet.pdf
CONN SOCKET 40POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
CHECK PIN ADAPTER 80 PIN datasheet.pdf
230/50 600 RPM CW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST-NC 13A 125V datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 8K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
1500 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf