Amphenol Industrial PT02E-12-4S(025)
PT02E-12-4S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-12-4S(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 4POS W/SOCKET SOLDER
Datasheet Download
PT02E-12-4S(025).pdf
Availability of PT02E-12-4S(025)
QUANTITY
PT02E-12-4S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-12-4S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02E-12-4S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert12-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-12-4S(025)
Related LinksPT02E-12, PT02E-12-4S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-12-4S(025) Details Description
Related parts for PT02E-12-4S(025)
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 280VAC 30A DIN MT datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 500MW DO35 datasheet.pdf
SAKE TS35/32 BARE 1-CLAMP datasheet.pdf
IC DIFF LINE TXRX H-S 64-TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVSR/SEQUENCR 7CH 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf