Amphenol Industrial PT02E-12-8S(025)
PT02E-12-8S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-12-8S(025)
Brief Description
CONN RECEPT 8POS W/SOCKT SOLDER
Datasheet Download
PT02E-12-8S(025).pdf
Availability of PT02E-12-8S(025)
QUANTITY
PT02E-12-8S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-12-8S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02E-12-8S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-12-8S(025)
Related LinksPT02E-12, PT02E-12-8S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-12-8S(025) Details Description
Related parts for PT02E-12-8S(025)
AC/DC CONVERTER 5V 12V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LFH .075 M TERM STRIP 26KT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO213AB datasheet.pdf