Amphenol Industrial PT02E-14-18S(009)
PT02E-14-18S(009) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-14-18S(009)
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-14-18S(009).pdf
Availability of PT02E-14-18S(009)
QUANTITY
PT02E-14-18S(009) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-14-18S(009)
Internal Part NumberEIS-PT02E-14-18S(009)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-14-18S(009)
Related LinksPT02E-14, PT02E-14-18S(009) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-14-18S(009) Details Description
Related parts for PT02E-14-18S(009)
RES SMD 887 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR TCXO 19.2MHZ SMD datasheet.pdf
DAUGHTER CARD B VERSION datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
ASSY PIN EURO TYPE C 96 POS SEL datasheet.pdf
FUSE 20A TRACTION (1) datasheet.pdf