Amphenol Industrial PT02E-16-23P(025)
PT02E-16-23P(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-23P(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02E-16-23P(025).pdf
Availability of PT02E-16-23P(025)
QUANTITY
PT02E-16-23P(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-23P(025)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-23P(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-23P(025)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-23P(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-23P(025) Details Description
Related parts for PT02E-16-23P(025)
TRANS NPN DARL 80V 4A SOT-32 datasheet.pdf
IC COUNTER 12STAGE BIN 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
TFT VGA INDOOR/OUTDOOR USB HOST datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS T/H datasheet.pdf