Amphenol Industrial PT02E-16-23S(023)
PT02E-16-23S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-23S(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-16-23S(023).pdf
Availability of PT02E-16-23S(023)
QUANTITY
PT02E-16-23S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-23S(023)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-23S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-23S(023)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-23S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-23S(023) Details Description
Related parts for PT02E-16-23S(023)
IGBT 1200V 40A 310W TO3P datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 1210 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 18-SOX datasheet.pdf
INDICATOR 110V 14MM PROM RED datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 280MA 1.2 OHM datasheet.pdf
HMIK PLAPC-HOOD BEL SCREWS 36P datasheet.pdf
1016 TB SOC RA PCB/DOWN datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf