Amphenol Industrial PT02E-16-23SW
PT02E-16-23SW picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-23SW
Brief Description
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-16-23SW.pdf
Availability of PT02E-16-23SW
QUANTITY
PT02E-16-23SW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-23SW
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-23SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-23SW
Related LinksPT02E-, PT02E-16-23SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-23SW Details Description
Related parts for PT02E-16-23SW
IC SRAM 8KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 256BGA datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf