Amphenol Industrial PT02E-16-26P(023)
PT02E-16-26P(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-26P(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02E-16-26P(023).pdf
Availability of PT02E-16-26P(023)
QUANTITY
PT02E-16-26P(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-26P(023)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-26P(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-26P(023)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-26P(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-26P(023) Details Description
Related parts for PT02E-16-26P(023)
BOOT FULL TOGGLE 1/4-40 GRAY RFI datasheet.pdf
CONN HOUSING 14POS 2MM W/O KEY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8SKT STR PCB datasheet.pdf
Connector Header 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf