Amphenol Industrial PT02E-16-26S(023)
PT02E-16-26S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-26S(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-16-26S(023).pdf
Availability of PT02E-16-26S(023)
QUANTITY
PT02E-16-26S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-26S(023)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-26S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-26S(023)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-26S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-26S(023) Details Description
Related parts for PT02E-16-26S(023)
IC BATTERY MGMT CTRLR 16QFN datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 39+GND datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 100MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf