Vicor Corporation V24A28E300BF3
V24A28E300BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28E300BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V24A28E300BF3.pdf
Availability of V24A28E300BF3
QUANTITY
V24A28E300BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28E300BF3
Internal Part NumberEIS-V24A28E300BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28E300BF3
Related LinksV24A28, V24A28E300BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28E300BF3 Details Description
Related parts for V24A28E300BF3
CAP FILM 0.15UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 40POS .100 T/H AU datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
CARD GUIDE NAR 4.5X0.078" NAT datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 9S FIN datasheet.pdf
BODY PLUG BLK 0.630" ELASTOMER datasheet.pdf