Amphenol Industrial PT02E-16-26S
PT02E-16-26S picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-26S
Brief Description
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
PT02E-16-26S.pdf
Availability of PT02E-16-26S
QUANTITY
PT02E-16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-26S
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-26S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-26S
Related LinksPT02E-, PT02E-16-26S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-26S Details Description
Related parts for PT02E-16-26S
CONN HDR BRKWAY 18POS VERT 30AU datasheet.pdf
THUMB SCREW KNOB 10-32 4/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf