Amphenol Industrial PT02E-20-16S(025)
PT02E-20-16S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-20-16S(025)
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-20-16S(025).pdf
Availability of PT02E-20-16S(025)
QUANTITY
PT02E-20-16S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-20-16S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02E-20-16S(025)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-20-16S(025)
Related LinksPT02E-20, PT02E-20-16S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-20-16S(025) Details Description
Related parts for PT02E-20-16S(025)
OSC 5V FULL SIZE +/-50 PPM datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HDR 10POS VERT 2MM T/H YLW datasheet.pdf
COAX TERMINATION KIT RG58 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf