Amphenol Industrial PT02E-20-24S(025)
PT02E-20-24S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-20-24S(025)
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-20-24S(025).pdf
Availability of PT02E-20-24S(025)
QUANTITY
PT02E-20-24S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-20-24S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02E-20-24S(025)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-20-24S(025)
Related LinksPT02E-20, PT02E-20-24S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-20-24S(025) Details Description
Related parts for PT02E-20-24S(025)
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 108V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET SOT-23-6 TO 8-DIP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 7-20V 1.75A datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MULTIPATH 4 BLADE RA PWR PLUG datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1A 397 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 455MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf