Amphenol Industrial PT02E-22-32P
PT02E-22-32P picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-22-32P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02E-22-32P.pdf
Availability of PT02E-22-32P
QUANTITY
PT02E-22-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-22-32P
Internal Part NumberEIS-PT02E-22-32P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-22-32P
Related LinksPT02E-, PT02E-22-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-22-32P Details Description
Related parts for PT02E-22-32P
RES SMD 196 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES CERM WW 2W 10 OHM 2W 5% VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP1014STBUCG datasheet.pdf
CAP CER 250PF 3KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 130POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 L.585 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT 1A NO/NC PP datasheet.pdf
68UF 100V 12,5X30MM 85C 15000H datasheet.pdf