Amphenol Industrial PT02E-22-32P
PT02E-22-32P picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-22-32P
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02E-22-32P.pdf
Availability of PT02E-22-32P
QUANTITY
PT02E-22-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-22-32P
Internal Part NumberEIS-PT02E-22-32P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-22-32P
Related LinksPT02E-, PT02E-22-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-22-32P Details Description
Related parts for PT02E-22-32P
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 5PIN SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TEST POINT JACK HORZ INSL RED datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIGIT HER CC 0.56" datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
AUXILIARY CONTACT BLOCK 1NO datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/4" 8.13" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf