Amphenol Industrial PT02SE-14-18S(025)
PT02SE-14-18S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-14-18S(025)
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02SE-14-18S(025).pdf
Availability of PT02SE-14-18S(025)
QUANTITY
PT02SE-14-18S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-14-18S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02SE-14-18S(025)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-14-18S(025)
Related LinksPT02SE-14, PT02SE-14-18S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-14-18S(025) Details Description
Related parts for PT02SE-14-18S(025)
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.115A SOT-23 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf