Amphenol Industrial PT02SE-16-23P
PT02SE-16-23P picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-16-23P
Brief Description
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02SE-16-23P.pdf
Availability of PT02SE-16-23P
QUANTITY
PT02SE-16-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-16-23P
Internal Part NumberEIS-PT02SE-16-23P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-16-23P
Related LinksPT02SE, PT02SE-16-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-16-23P Details Description
Related parts for PT02SE-16-23P
CONN L/FORK INSUL 16-14 AWG #4 datasheet.pdf
VARISTOR 46V 180A 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC EMC 3.2W 12V datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H datasheet.pdf