Amphenol Industrial PT02SE-18-32S(023)
PT02SE-18-32S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-18-32S(023)
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02SE-18-32S(023).pdf
Availability of PT02SE-18-32S(023)
QUANTITY
PT02SE-18-32S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-18-32S(023)
Internal Part NumberEIS-PT02SE-18-32S(023)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-18-32S(023)
Related LinksPT02SE-18, PT02SE-18-32S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-18-32S(023) Details Description
Related parts for PT02SE-18-32S(023)
PCB COPPER CLAD POS 6 X 6"2 SIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43.26VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 680 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf