Amphenol Industrial PT02SE-22-55S(025)
PT02SE-22-55S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-22-55S(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 55POS W/SOCKET CRIMP
Datasheet Download
PT02SE-22-55S(025).pdf
Availability of PT02SE-22-55S(025)
QUANTITY
PT02SE-22-55S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-22-55S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02SE-22-55S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-22-55S(025)
Related LinksPT02SE-22, PT02SE-22-55S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-22-55S(025) Details Description
Related parts for PT02SE-22-55S(025)
IC OPAMP CFA 1.58GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
IC COMPARATOR HS DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8MINISO datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
AMPLIFIER 8W 3.1-3.5 GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf