Amphenol Industrial PT02SE18-32S(025)
PT02SE18-32S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE18-32S(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 32POS W/SOCKET CRIMP
Datasheet Download
PT02SE18-32S(025).pdf
Availability of PT02SE18-32S(025)
QUANTITY
PT02SE18-32S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE18-32S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02SE18-32S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE18-32S(025)
Related LinksPT02SE18, PT02SE18-32S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE18-32S(025) Details Description
Related parts for PT02SE18-32S(025)
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SENSOR ACCELEROMETER 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R058FS-3,0C1-2 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONN HDR VERT datasheet.pdf
CTV 11C 2#20 9#10 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf