Amphenol Industrial PT02W-12-10S
PT02W-12-10S picture photo
Mfg. Part Number
PT02W-12-10S
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02W-12-10S.pdf
Availability of PT02W-12-10S
QUANTITY
PT02W-12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02W-12-10S
Internal Part NumberEIS-PT02W-12-10S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02W-12-10S
Related LinksPT02W-, PT02W-12-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02W-12-10S Details Description
Related parts for PT02W-12-10S
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
MODEM QUAD-BAND GPRS 850/1900MHZ datasheet.pdf
BUZZER 3-28DC 90DB FLANGE 2.9KHZ datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TNC MALE REVERSE datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD80 datasheet.pdf
SCR 1200V 780A A-PUK datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf