Littelfuse Q8010RH5
Q8010RH5 picture photo
Mfg. Part Number
Q8010RH5
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO220
Datasheet Download
Q8010RH5.pdf
Availability of Q8010RH5
QUANTITY
Q8010RH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8010RH5
Internal Part NumberEIS-Q8010RH5
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8010RH5
Related LinksQ801, Q8010RH5 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8010RH5 Details Description
Related parts for Q8010RH5
CONN SKT 2MM IDC 3POS 24-26AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.6A 250 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 56A datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT 169TFBGA datasheet.pdf
CPC PSTD RCPT 13-7 REV datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf