Amphenol Industrial PT02W-14-12P
PT02W-14-12P picture photo
Mfg. Part Number
PT02W-14-12P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02W-14-12P.pdf
Availability of PT02W-14-12P
QUANTITY
PT02W-14-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02W-14-12P
Internal Part NumberEIS-PT02W-14-12P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02W-14-12P
Related LinksPT02W-, PT02W-14-12P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02W-14-12P Details Description
Related parts for PT02W-14-12P
IC REG BUCK ADJ 0.3A SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER .156 4POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2500K 4SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
TOS 5VDC/230VAC 0 1A datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf