Amphenol Industrial PT03A-14-12S
PT03A-14-12S picture photo
Mfg. Part Number
PT03A-14-12S
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT03A-14-12S.pdf
Availability of PT03A-14-12S
QUANTITY
PT03A-14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT03A-14-12S
Internal Part NumberEIS-PT03A-14-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT03A-14-12S
Related LinksPT03A-, PT03A-14-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT03A-14-12S Details Description
Related parts for PT03A-14-12S
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 510K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 145MA 9.5 OHM datasheet.pdf